Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w biathlonie : MKS "Karkonosze" Sporty Zimowe

Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w biathlonie

12.03.2017

Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w biathlonie

W piątek na Polanie Jakuszyckiej rozpoczęła się Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży. Zawodnicy walczą o medale mistrzostw Polski w kategoriach juniorskich oraz o punkty do klasyfikacji Celuj w Igrzyska. Pierwszego dnia rozgrywano biegi indywidualne.

Analizując wyniki łatwo zauważyć, że każdy ze zwycięzców wygrał zdecydowanie z przewagą ponad minuty. Nawet w tym gronie wyróżnia się jednak Kamila Żuk. Biathlonistka z Sokołowska nad Kamilą Cichoń uzyskała ponad sześć i pół minuty przewagi! Różnica ta w ogromnej wierze wynikała z czasu biegu, bo na strzelnicy Żuk nie zachwyciła. Spudłowała aż siedmiokrotnie. Na podium znalazło się jeszcze miejsce dla drugiej z sióstr Cichoń Klaudii (obydwie z IKN Górnik Iwonicz Zdrój). W sprincie również Kamila Żuk nie miała sobie równych, zawodniczka KS AZS AWF Katowice z ponad dwuminutową przewagą zdobyła drugi złoty medal. Srebro wywalczyła Kamila Cichoń z IKN Górnik Iwonicz Zdrój, przed Klaudią Szpak z MKS Karkonosze Jelenia Góra.

Najlepszą juniorką młodszą w biegu indywidualnym okazała się Marcelina Badacz. Zawodniczka ze Szklarskiej Poręby z dobrej strony pokazywała się już podczas EYOF w Erzurum, gdzie imponowała skutecznym strzelaniem. Nie inaczej było w piątek. Badacz spudłowała tylko dwa razy i mimo słabszego czasu biegu wygrała z przewagą nieco ponad minuty nad Pauliną Wąsalą z Czarnego Boru, która zaliczyła sześć minut kary. Trzecie miejsce zajęła Klaudia Wójcik  z MKS Karkonosze Jelenia Góra, a dopiero na piątej pozycji uplasowała się Joanna Jakieła, która miała zdecydowanie najlepszy czas biegu. Medalu nie wywalczyła ze względu na fatalne strzelanie i aż trzynaście pudeł. Co nadrobiła w sprincie wygrywając ze swoją koleżanką klubową Magdaleną Piczurą 1 minuta 14 sekund. Brązowy medal wywalczyła Paulina Wąsala z UKN Melafir Czarny Bór.

W męskim gronie w biegach indywidualnych brylowali bracia Filipowie. Bartłomiej wygrał wśród juniorów, natomiast Wojciech triumfował w rywalizacji juniorów młodszych. Pewniejsze zwycięstwo odniósł ten pierwszy. Bartłomiej spudłował tylko trzy razy i od drugiego na mecie Marcina Szwajnosa z BKS WP Kościelisko uzyskał czas lepszy o ponad trzy i pół minuty. Brązowy medal w tej kategorii wiekowej wywalczył Przemysław Pancerz. W sprincie zaledwie jedną sekundą przewagi złoto wywalczył Tomasz Jakieła przed Marcinem Szwajnosem i Bartłomiejem Filipem.

Wśród juniorów młodszych w biegu indywidualnym i w sprincie dało się zauważyć całkowitą dominację zawodników z Czarnego Boru. Biathloniści UKN Melafir wywalczyli komplet medali – złoto powędrowało do Wojciecha Filipa, srebro do Mateusza Gierczyka, a brąz do Krystiana Kałużnego. Co więcej – również czwarty Wojciech Janik jest reprezentantem tego klubu. W sprincie natomiast złoto zgarnął Mateusz Gierczyk, srebro- Wojciech Janik a brąz Wojciech Filip.

W poniedziałek rozegrane zostaną biegi pościgowe.

OOM 2017 - SPR

OOM 2017 - IND