Ostatnie pożegnanie trenera Jan Framiński : MKS "Karkonosze" Sporty Zimowe

Ostatnie pożegnanie trenera Jan Framiński

25.03.2020

17marca w wyniku choroby nowotworowej zmarł wieloletni trener zawodników klubu MKS Karkonosze Sporty Zimowe Jelenia Góra Jan Framiński.

Wieloletni działacz, sędzia i przede wszystkim trener. Wychował wielu medalistów Mistrzostw Polski w narciarstwie biegowym i na nartorolkach w kategoriach młodzieżowych. Człowiek czynu. Swoje życie poświęcił dla sportu. Od lat związany z klubem MKS KARKONOSZE w Jeleniej Górze, ale pomocy nie odmawiał nikomu. Działał nieco ponad podziałami, kierując się dobrem zawodnika. Jak nikt potrafił zainteresować młodych i zachęcić do treningu, wzbudzając w nich pasję i motywując do ciężkiej, systematycznej pracy. Trening u niego zawsze był na pierwszym miejscu. Uczestnicząc w jego zajęciach czuliśmy się wyjątkowi i docenieni.

Jak ktoś nie miał butów, to zaraz je miał, choćby Pan Janek miał wyłożyć własne pieniądze. I tak ze wszystkim – sprzęt, odżywki, smary. Jak było mało śniegu, to brał łopatę. Jak śniegu nie było, to brał auto i jechaliśmy tam gdzie jest. Jak na zgrupowaniu było słabsze żywienie, On już był w kuchni mówiąc: „Pani kochana, oni dużo trenują i muszą dużo jeść”.

Wzbudzał mieszane uczucia. Niechlujnie ubrany, starszy, jąkający się pan, nie rozstający się z papierosem. Taki był i tak działał – bezkompromisowo.

Pochowany 20.03.2020r. na cmentarzu w Szklarskiej Porębie.

Wojtek Smykowski

przedruk:  https://skipol.pl/biegi_narciarskie_polska/artykul/12359-zmarl-trener-jan-framinski